ПРОГРАМ ИСТОРИЈСКОГ МУЗЕЈА СРБИЈЕ ТОКОМ МАНИФЕСТАЦИЈЕ “ДАНИ ЕВРОПСКЕ БАШТИНЕ 2024”

Историјски музеј Србије/Конак кнеза Милоша

Трг Николе Пашића 11/Булевар Патријарха Павла 2

У оквиру манифестације „Дани европске баштине 2024“, који ће бити обележени темом: „Руте, мреже и везе“, Историјски музеј Србије припремио је богат и разноврстан програм за посетиоце свих узраста. Сви догађаји ће се одржавати на две локације – у Историјском музеју Србије на Тргу Николе Пашића, и у Конаку кнеза Милоша на Топчидеру.

Програм Историјског музеја Србије током манифестације "Дани европске баштине 2024":

🔹Креативна радионица за децу „Накит краљице Симониде”, кустоскиње Марија Лакић и Олгица Лукановић.

Завирите у свет средњовековног накита на радионици за децу ,,Накит краљице Симониде”! Кроз причу о византијској принцези Симониди сазнаћемо како су се њеним доласком променили обичаји на српском двору и приближили византијским. Научићемо како се правио и носио накит пре више векова, какву је симболику имао међу виђенијим људима тог доба, као и колико је сличан данашњем накиту. Након кратког вођења, учесници ће имати прилику да сами направе специфичан накит које су носиле српске владарке.

Место: Историјски музеј Србије, Трг Николе Пашића бр. 11.
Термин: четвртак, 12. септембар 13 часова. Трајање: 90 минута.
Узраст: 7 – 10 година.
Бесплатан улаз. Обавезна резервација места на мејл: radionice.ims@gmail.com

🔹Изложба „Чекајући сталну поставку”.

Изложба даје увид у поједине целине будуће сталне поставке – предмети који су припадали родоначелницима и њиховим наследницима из династија Карађорђевић и Обреновић, као и период преднемањићких и немањићких владара, пад српске средњовековне државе под османску власт, као и период српске Деспотовине.

Историјски музеј Србије је на изложби „Чекајући сталну поставку” представио највредније предмете из својих збирки. Међу бројним оригиналним експонатима издвајају се инсигније краља Петра I Карађорђевића – шар, жезло, копча за плашт, крунидбени плашт од венецијанског плиша и свиле оивичен хермелином и једина сачувана српска круна, изливена од гвоздене ручке топа вожда Карађорђа. На изложби су премијерно представљене и идеалне реконструкције круна и одежди српских средњовековних владара и владарки, које су ручно рађене старим техникама на основу сачуваних писаних извора и фресака из манастира.

Поставку употпуњују оригинална платна Арсенија Петровића, Ђорђа Теодоровића, Стевана Тодоровића, Уроша Кнежевића, Паје Јовановића, Уроша Предића и других изврсних уметника.

Место: Историјски музеј Србије, Трг Николе Пашића бр. 11.
Термин: четвртак, 12. септембар од 12 до 20 часова.
Бесплатан улаз.

🔹Стручно вођење кроз сталну поставку „Србија 1804–1903”, кустос Милорад Сретеновић.

Током стручног вођења кроз сталну поставку у Конаку кнеза Милоша у Топчидеру заинтересоваи посетиоци ће се упознати са најзначајнијим догађајима који су обележили историју Србије 19. века.

Место: Конак кнеза Милоша, Булевар Патријарха Павла 2.
Термин: субота, 14. септембар у 12 часова.
Бесплатан улаз.

🔹Стална поставка „Србија 1804–1903” у Конаку кнеза Милоша у Топчидеру.

Стална поставка у некадашњем двору кнеза Милоша пружа посетиоцима јединствену прилику да виде бројне оригиналне предмете који су припадали вожду Карађорђу, кнезу Милошу и његовим наследницима, као и примерке наоружања знаменитих устаника – Хајдук Вељка, Поп Луке Лазаревића, Јанка Катића, Петра Добрњца и других. Поставку употпуњују оригинална платна познатих сликара Паје Јовановића, Вељка Станојевића, Ђуре Јакшића, Петра Раносовића, Божидара Продановића и портрети кнеза Милоша, дела Павела Ђурковића и Јозефа Грандауера.

Конак је подигао кнез Милош 1831. године у Топчидеру, тадашњој периферији Београда. Својом структуром, неокласицистичким елементима на фасадама и унутрашњом декорацијом у стилу „турског барока”, грађевина спада у репрезентативне резиденције какве су се у то време подизале широм Османског царства. Типично за богате приватне резиденције, и Конак кнеза Милоша је главном фасадом окренут ка врту, тј. Топчидерском парку, који, као први плански уређен парк у Србији, у другој половини 19. века постаје омиљено београдско излетиште. Испред Конака, заштићеног културног добра од изузетног значаја, налази се чувено стабло платана, споменик природе, које је засађено у време Обреновића. Стабло платана, по лепоти и димензијама спада међу најлепша и највећа у Европи и представља један од најзначајнијих историјских и хортикултурних споменика Београда.

Место: Конак кнеза Милоша, Булевар Патријарха Павла 2.
Термин: субота, 14. септембар од 10 до 17 часова.
Бесплатан улаз.

Више информација о програмима других учесника манифестације "Дани европске баштине 2024" можете пронаћи кликом на линк.

Позивамо све љубитеље историје и културе да нам се придруже у прослави богатог наслеђа Србије и Европе!

Видимо се у Музеју и у Конаку!