БЕСПЛАТАН УЛАЗ У ИСТОРИЈСКИ МУЗЕЈ СРБИЈЕ ПОВОДОМ ГОДИШЊИЦЕ ОСНИВАЊА МУЗЕЈА

Историјски музеј Србије

Трг Николе Пашића 11

Задовољство нам је да Вас обавестимо да ће, поводом 62-годишњице оснивања Историјског музеја Србије, у четвртак 20. фебруара 2025. године улаз бити слободан на изложбе које су представљене у изложбеном простору Музеја на Тргу Николе Пашића.

Подсећамо да су у Музеју представљене тематска изложба „Чекајући сталну поставку” и гостујућа изложба „Свет у слици – Слика света”, која се реализује у сарадњи са Управом за сарадњу са црквама и верским заједницама при Министарству правде и Патријаршијским управним одбором СПЦ.

На изложби „Чекајући сталну поставку” су недавно, поводом обележавања Дана државности, изложене и нове аквизиције Музеја – предмети који су припадали члановима нововековне српске династије Обреновић. Нове аквизиције су током прошле године за колекције Историјског музеја Србије откупили Република Србија и Министарство културе на аукцијама у иностранству у оквиру напора да се у Србију врате драгоцени предмети националног културног наслеђа који су током претходног времена расути широм света стицајем различитих историјских околности.

Детаљ са изложбе „Чекајући сталну поставку, Фото: Драган Куруцић

Детаљ са изложбе „Чекајући сталну поставку, Фото: Ива Јотић Лубура

Посетиоци ће имати прилику да по први пут виде значајне предмете – штап са биноклом у дршци, израђен почетком XX века, на коме су истакнути грб породице Обреновић и династички мото ”Tempus et meum ius” („Време и моје право”), кристални караф са позлатом, израђен у Бечу око 1880. године у занатској радионици чувеног бечког стаклара Лудвига Лобмејера код кога је Милан и као кнез и касније као краљ поручивао луксузно стаклено посуђе за двор, фотографију насталу на Јалти 1889. године која приказује допојасни портрет краљице Наталије Обреновић са ћириличним аутографом, уметнуту у рам украшен раскошно колорисаном флорално-зооморфном декорацијом у емајлу изведеном у техници клоазоне и бронзаним оквиром са оријенталистичким мотивима, и орден Милоша Великог IV степена, израђен у Бечу 1898. године, управо у години када је краљ Александар I Обреновић установио ово одликовање поводом обележавања четири деценије од Светоандрејске скупштине на којој су Обреновићи сменили на трону супарничку династију.

Подсећамо да је Историјски музеј Србије на изложби „Чекајући сталну поставку” пред посетиоце изнео највредније предмете из својих збирки међу којима се издвајају предмети који су део заоставштине две нововековне српске династије – Карађорђевић и Обреновић.

Изложба је конципирана тако да даје увид у поједине целине будуће сталне поставке – у бочним салама презентовани су предмети који су припадали родоначелницима и њиховим наследницима из династија Карађорђевић и Обреновић, а у остатку простора представљени су период преднемањићких и немањићких владара, пад српске средњовековне државе под османску власт, као и период српске Деспотовине.

У посебном делу изложбеног простора представљена је гостујућа интердисциплинарна изложба „Свет у слици – Слика света” на којој је 54 уметника представило своје радове у различитим техникама, надахнуте верским и културним наслеђем, односно религиозном уметничком сфером и идентитетима традиционалних цркава и верских заједница на територији Србије.

Фотографија краљице Наталије Обреновић са ћириличним аутографом и кристални караф са позлатом, Фото: Ива Јотић Лубура

Орден Милоша Великог IV степена аверс и штап са биноклом у дршци, детаљ, Фото: Ива Јотић Лубура